03-03-2012 20:28
848
Asansör Güvenlik Tavsiyeleri

Bir asansördeki en büyük risk, kabinde iç kapının mevcut olmamasıdır. Araya sıkışan nesneler insanlar ve hayvanlar için en açık tehlike kaynağını oluştururlar

Asansörlere çocuklarıyla binen anne ve babalar, kabin hareket halindeyken çocuklarınızın ellerini hiçbir zaman bırakmayın, çocuklarınız asansör kapılarından olabildiğince uzakta olsunlar.

Kabin içi güvenlik kapısı bulunmayan asansörlere küçük çocuklarınızı yalnız başlarına bindirmeyin.

Eğer asansör içinde güvenlik kapısı yoksa yüzünüz sürekli olarak kapıya dönük olsun.

Üzerinizde kontrolsüz olarak sarkan bir atkı, giysi, palto gibi cisimler olmamasına dikkat edin.

Asansör hareket halinde iken ne siz, ne de taşıdığınız cisimler asla kapıya sürtünmeyecek şekilde olsun.

Asansör içinde çocuk arabası, tekerlekli sandalye, kayak, masa, çöp bidonu gibi büyük cisimler taşırken kapıya sürtmemesine dikkat edin, bu cisimler hareketli kabin ile kuyu duvarı arasına sıkışarak yaralanmalara, hatta ölümlere sebebiyet vermektedirler.

Kabine giriş çıkışlarınızı oyalanmadan yapın.

Asansör, katınıza geldiğinde kabine bakmadan hemen içeriye binmeyin.

Asansör ara katta kaldığında kata getirilmeden asla dışarı çıkmaya çalışmayın, asansör camını kırıp asla elinizi dışarı uzatmaya çalışmayın.

Asansör hareket halinde iken kuyu ile kabin arasına sıkışan bir oyuncağını almaya çalışan çocuğunuz, ölümle sonuçlanabilecek yaralanmalarla karşılaşabilir, çocuklarınızı eğitin.

Asansör alarmının düzgün çalıştığından emin olun, elektrik kesilmelerinde ışık verebilecek şarjlı bir acil aydınlatma sistemi ile donattırın.

Asansörünüzün bakım ve periyodik kontrolünü uzman ve güvenilir bir firmaya yaptırın.

 


( 848 Okunma )